2020. július 19.

Az ENSZ főtitkár tegnapi beszéde után

Igen mindenkinek azért kell dolgoznia hogy az amit eddig csináltunk ne folytatódjék tovább. Mindenkinek szépen be kell látnia hogy az a liberális elvű létszemlélet amelyből kinőtt a kapitalizmus nem fogja megoldani a bolygónk baját sőt egyéneket sem fog boldoggá tenni. Hogy mitől lesz a másik út működőképes amikor a szocializmusban nem volt az? Úgy hogy nem azt akarjuk ami akkor volt hanem annak egy következő lépcsőjét. És úgy leginkább hogy nem az az ember akarja aki a szocializmust akarta hanem annak egy következő lépcsője. Aki tudatosságban elszántságban felelősségvállalásban egy jó nagy szinttel előrébb van mint az a régi ember volt mert megértette hogy senki sem lehet boldog amíg mindenki nem az és dolgozik azért a közös boldogságért minden számára elérhető és megnyíló területen. Biztonságérzet igényét elengedi a szemléleteit tágítja válik azzá a határtalan személyes létezővé akinek a felnövekedéséért született de akitől eddig életmódokba vallásokba tudományokba ideológiákba végtelenül szűk fixa idea rendszerekbe menekült mert rettenetesen megijedt azoktól a széles távlatoktól amelyek bejárására meghívást kapott - vagyis válik a jövő hírnökévé. Mit ér ha valaki egy dologhoz ért egyben elmerül de a többihez hozzá se szagol? Mit ér egy olyan civilizáció amely egy fajta gondolkodást enged de az összes többire rácsapja az ajtót? Mit ér egy monokultúrális gazdaság mit ér egy végtelenül leszűkített értelmű politizálás mit ér egy agyonformalizált vallás? Tessék felfogni hogy milyen falak közé szorítjuk be magunkat és tessék dolgozni e falak lebontásáért! Nem lehet máshogyan esélyt adni ennek a Földnek ennek a világnak! Pedig esélyt kell szerezni neki mert az ember nem azért ember hogy ölbe tett kézzel nézze a háza leégését. Az ember azért ember hogy felismerje pillanatnyi félelmetes mértékű megvalósulatlanságát felismerje hogy mi mindenre képes még ha nem hozott anyagból mer építkezni cssupán felismeri hogy milyen különleges sőt fantasztikus megmozgatható erőforrásokat hordoz még és nekiáll a félelem rétegei alól azokat a energiákat kibontani. Igen úgy lehet máshogy nem. A túlélésünk kulcsa nem a tudományokban nem a vallásokban nem a módszerekben van hanem bennünk és abban hogy ezt elhisszük és ezzel a tudattal élünk. Ezzel a tudattal ezzel a figyelemmel ezzel a készséggel. Úgy hogy ez a legfontosabb és minden más csak eszköz hozzá! Ezt most már tessék végre megérteni!

Törésponthoz érkezett a világ az emberek közötti egyenlőtlenségek miatt, ezek és a koronavírus-járvány együtt váltotta ki az Egyesült Államokból kiinduló, rasszizmusellenes tömegtüntetéseket - jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár abban a szombati előadásában, amelyet a Nelson Mandela Alapítvány felkérésére tartott. "A Covid-19-et egy röntgenfelvételhez hasonlítják, amely kimutatja a töréseket a társadalom törékeny vázában. Kimutat minden félrevezetést és hamisságot. Azt a hazugságot, hogy a szabadpiac mindenkinek képes biztosítani az egészségügyi ellátást, hogy a másik ember javadalmazás nélküli gondozása nem munka. Rávilágít arra az illúzióra, hogy a rasszizmus a múlté, arra a mítoszra, hogy mindannyian egy csónakban evezünk" - mondta.

A FEJLETT ORSZÁGOK SOK PÉNZT ÁLDOZTAK TÚLÉLÉSÜKRE, DE NEM ADJÁK MEG A KELLŐ TÁMOGATÁST A FEJLŐDŐKNEK AHHOZ, HOGY ŐK IS ÁTVÉSZELHESSÉK EZT A VESZÉLYES IDŐSZAKOT.

A főtitkár előadásának középpontjában az emberek közötti egyenlőtlenségek voltak vagyon, bőrszín, nem, társadalmi osztály és születési hely szempontjából. "A világ 26 leggazdagabb emberének az összvagyona ugyanannyi, mint a világnépesség feléé" - jegyezte meg.

Ezek az egyenlőtlenségek látszanak meg azon is, hogy a világ nagyon összehangolatlanul reagált a világjárványra, miközben kormányok, vállalatok és magánszemélyek gyaníthatóan felhalmoztak a vírustesztkészletekből és azokból az egészségügyi eszközökből, amelyekre óriási szükség volt és van a járvány elleni küzdelemhez.

A GYARMATOSÍTÁS ÖRÖKSÉGE MÉG MINDIG VELÜNK VAN, EZ LÁTSZIK A GLOBÁLIS HATALMI VISZONYOKON IS.

A fejlődő országok nincsenek kellően képviselve sem a globális pénzintézetekben, sem az olyan politikai testületekben, mint az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Az egyenlőtlenség a csúcsról, a globális intézményekből indul ki, ezért annak felszámolását ezen intézmények reformjával kell kezdeni - szögezte le.

Erre a reformra tett néhány javaslatot. Szerinte új globális társadalmi szerződésre van szükség, globális társadalombiztosításra, globális egészségügyi ellátással és - talán - globális alapjövedelemmel. Ennek megteremtéséhez "a magánembereknek és a vállalatoknak igazságosan hozzá kell járulniuk".

Az alacsony és közepes jövedelmű országokban több mint a jelenlegi kétszeresére, évi 3000 milliárd dollárra kell növelni 2030-ra az oktatásra fordított összegeket.

A KLÍMAVÁLTOZÁS MIATT A KORMÁNYOKNAK A KARBONKIBOCSÁTÁST KELLENE MEGADÓZTATNIUK, NEM PEDIG AZ EMBEREKET.

Guterresnek az előadás után kérdéseket tettek fel. Az egyikre válaszul azt mondta: a fejlődő országoknak jelentős támogatásokra, köztük adósságeltörlésre volna szükségük, nem elég, hogy a világ 20 legnagyobb gazdaságát tömörítő G20 csoport tagjai megállapodtak az országadósságok törlesztésének felfüggesztésében az év végéig.

A főtitkár azzal a felhívással fordult a világhoz, hogy alakítsa ki a globális kormányzás egy új modelljét, amelyben minden ország egyenlő jogokkal vesz részt. "Látunk elindulni egy új mozgalmat. Ideje kijavítani a múlt hibáit" - mondta. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése